Ogrevanje in hlajenje manjših prostorov

V stanovanju imamo različne prostore, ki jih moramo učinkovito ogrevati in ohlajati. Pogosto uporabimo le en sistem, ki pa ni nujno optimalen za vse prostore. Tako lahko služijo toplotne črpalke za ogrevanje večjih prostorov, ki so tudi redno v uporabi, medtem ko bi bilo ogrevanje manjših prostorov le potratno. Pogosto iz primarnega sistema ogrevanja izpustimo kopalnico, pa tudi kakšne shrambe, hodnike, predsobe in podobne prostore. Te je nekoliko lažje ogrevati z alternativnimi sistemi, tako da lahko s kombinacijo dosežemo odlične učinke. Podobno velja za hlajenje, čeprav so na tem področju klimatske naprave skoraj univerzalno uporabne in praviloma tudi dovolj zmogljive, da lahko pokrijejo tudi večjo prostornino.

Pri uporabi toplotne črpalke za ogrevanje večjih prostorov se seveda splača premisliti, ali ni morda smiselno v sistem vključiti tudi manjših prostorov. Nekateri sistemi to dopuščajo brez večjih prilagoditev, kar pa je odvisno od grelnih elementov. Če uporabljajo toplotne črpalke za ogrevanje obstoječe radiatorje, je možno sistem pogosto zelo enostavno prilagoditi, nekaj več dela bo s polaganjem talnega gretja ali vgradnjo kakšnih drugih sistemov povsem na novo. Seveda moramo pri tem upoštevati predhodno stanje in obstoječe inštalacije. Enako velja pri vgradnji klimatske naprave, tudi ta je namreč v neki meri vezana na obstoječe inštalacije, čeprav smo pri montaži takšne opreme praviloma nekoliko bolj svobodni.

Za manjše prostore lahko uporabimo prenosne klimatske naprave ali pa kar ventilatorje, ki se dobro obnesejo pri hlajenju manjših volumnov. Za ogrevanje pa imamo na voljo celo vrsto priročnih naprav, ki so lahko bistveno bolj učinkovite od obsežnih hišnih sistemov. To so razni električni in oljni radiatorji, pa tudi keramični termoventilatorji, IR paneli in podobne domislice, ki so kot nalašč za prostore z manjšo površino. Takšni sistemi imajo v manjših prostorih pogosto izrazite prednosti, na primer hitro odzivnost in veliko mero prilagodljivosti.